Adres siedziby:
ul. Sarego 2
31-047 Kraków
Adres do korespondencji:
ul. Krakowska 1
32-083 Balice k. Krakowa
Kontakt:
tel.: +48 12 357 27 00, +48 666 081 111
faks : +48 12 422 80 65
Strona główna arrow Aktualności arrow Informacje arrow Nowa, udoskonalona mikromacierz EuroG MD
Dzisiaj jest: czwartek, 05 sierpnia 2021 20:48:14
Odwiedziło nas: 11623167 gości (dzisiaj: 1319, wczoraj: 1651)

BIP

BIP

Fundacja IZ PIB

Aktualności: Informacje
Nowa, udoskonalona mikromacierz EuroG MD
24 czerwca 2019

EuroGenomics - logoKomunikat prasowy

Od kwietnia 2019 roku Spółdzielnia EuroGenomics udostępniła hodowcom nową mikromacierz – EuroG MD, ulepszoną wersję użytkowanej od 2013 roku mikromacierzy EuroG10K.

Mikromacierz EuroG10K zaprojektowaną przez europejskie konsorcjum badawcze wykorzystywali wielokrotnie hodowcy, aby ocenić genomowo jałówki rasy holsztyńsko-fryzyjskiej w całej Europie. Ostatnio korzystano z  ósmej wersja tej mikromacierzy. Naukowcy związani z konsorcjum, a obecnie ze Spółdzielnią EuroGenomics, stale pracowali nad jej ulepszaniem, co doprowadziło do powstania mikromacierzy EuroG MD o większej gęstości.

EuroG MD zawiera około 45 tys. markerów i jest czterokrotnie większa mikromacierzy EuroG10K. Zawiera te same markery SNP, które znajdowały się w mikromacierzy EuroG10K stosowane do kontroli pochodzenia (panel ICAR/ISAG) oraz opublikowane warianty genetyczne i defekty, które dodawano w ciągu ostatnich lat. W porównaniu do poprzednich wersji mikromacierzy, EuroG MD zawiera nie tylko markery pochodzące z mikromacierzy ILLUMINA BovineLDv2.0, ale również  markery z ILLUMINA BovineSNP50v3.0 stosowane w krajowej ocenie genomowej różnych ras w każdym z krajów. Dodatkowe markery zwiększają dokładność oceny i umożliwiają stosowanie mikromacierzy EuroG MD do szacowania wartości hodowlanej u kolejnych ras bydła mlecznego i mięsnego.

Zastosowanie tego uniwersalnego narzędzia genomowego pozwala zwiększyć postęp genetyczny. Sprawia, że zarządzanie bioróżnorodnością genetyczną jest bardziej niezawodne i zrównoważone oraz ułatwia sprawowanie kontroli nad defektami genetycznymi. W efekcie użycie mikromacierzy pozwala na zaspokojenie rosnącej globalnej populacji, jednocześnie wspierając środowiskowe i genetyczne zrównoważenie nowoczesnej hodowli bydła. Zastosowanie wysoce informatywnej mikromacierzy, jaką jest EuroG MD, sprzyja genotypowaniu większej ilości zarodków i zwierząt w celu wprowadzenia nowych cech w ocenie.

Opracowanie mikromacierzy EuroGenomics jest wspólną inicjatywą naukowców z ośrodków badawczych i firm sektora genetyki bydła z Holandii i Belgii/Flandrii (Liège University – GIGA, CRV), Danii, Szwecji i Finlandii (Aarhus University, Viking Genetics), Francji (INRA, ALLICE, IDELE, Evolution), Hiszpanii (CONAFE), Polski (Instytut Zootechniki – Państwowy Instytut Badawczy, MCB Krasne, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka) oraz Niemiec  (Vereinigte Informationssysteme Tierhaltung – VIT, BRS), koordynowanych przez firmę VALOGENE. EuroGenomics dysponuje najdokładniejszą referencyjną bazą genomową, świadcząc usługi dla hodowców i ich 9 milionów krów mlecznych w 9 krajach.

MIkromacierze EuroG MD, dostarczane przez firmę ILLUMINA, wykorzystują technologię  Infinium XT (96 próbek DNA na mikromacierz) lub HTS (24 próbek DNA na mikromacierz).

Informacje: Søren Borchersen, Prezes zarządu/dyrektor zarządzający EuroGenomics Coöperative U.A.

 
 
© 2008-2021 Instytut Zootechniki PIB (National Research Institute of Animal Production)
Koło Wędkarskie PZW w Oleśnicy pzw.wolesnicy.info - Strona Koła Wędkarskiego w Oleśnicy (świętokrzyskie)
Odpowiedz na wyzwania (konkursy), głosuj, wygrywaj nagrody

Ta strona używa cookies i podobnych technologii. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.